Rzeczywistość VUCA z perspektywy działów personalnych


17 marca 2016


Od pewnego czasu coraz częściej mówi się o środowisku VUCA, a opisywanie nim świata zewnętrznego stało się hitem ostatnich lat. Definiuje ono poziom zmienności, złożoności oraz stopień przewidywalności (lub raczej jej braku) otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego. Źródeł VUCA należy szukać w wojskowości: tak bowiem określano rzeczywistość, która jest zmienna (volatil), niepewna (uncertain), złożona (complex) i wieloznaczna (ambiguous). VUCA to nowy postrach w świecie biznesu, opisujący naszą bezsilność w rozumieniu i definiowaniu świata, a tym samym brak nad nim kontroli.

Środowisko VUCA zaskakuje „czarnymi łabędziami”, czyli  zjawiskami rzadkimi i nieprzewidywalnymi – to właśnie jest zmienność. Dobrym przykładem czarnego łabędzia ostatnich miesięcy jest skala ruchów imigracyjnych w Europie. Ilość zmiennych, która spowodowała to zjawisko była w zasadzie nie do przewidzenia. Wiemy, że zmieni ono rynek pracy w całej Europie, także u nas. Tylko nie wiemy jeszcze jak. Prawdopodobnie zapoczątkuje serię kolejnych zaskakujących i nieprzewidywalnych scenariuszy. Właściwą istotą środowiska VUCA  jest nie tylko to, że pojawiają się zaskakujące sytuacje, ale przede wszystkim to, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą niosły za sobą  skutki. To jest nieprzewidywalność. Dalsza część artykułu w załączniku.

Artykuł „Rzeczywistość VUCA z perspektywy działów personalnych” ukazał się w miesięczniku „Personel i Zarządzanie” (nr 3/2016). Dzięki uprzejmości Redakcji, możemy udostępnić go Państwu na naszym blogu.Informacje na temat prenumeraty czasopisma znajdą Państwo tutaj.

Załącznik: Rzeczywistość VUCA z perspektywy działów personalnych

Tagi: , , ,