fbpx

The Leadership Pipeline, czyli jak projektować procesy rozwoju przywództwa w organizacjach

“The Leadership Pipeline” to tytuł książki i jednocześnie nazwa koncepcji, która zmienia sposób myślenia o projektowaniu procesów rozwojowych i sukcesji potencjalnych liderów w ramach organizacji. Podważa ona zasadność inwestowania i poszukiwania talentów na konkretne menedżerskie stanowiska poza organizacją. Omawia, przywołując konkretne przykłady i narzędzia nie tylko możliwość, ale też skuteczne metody prowadzenia takich procesów rozwojowych, jako stałego elementu inwestycji w zasoby ludzkie.

Książka w przystępny i szczegółowy sposób opisuje tytułowy „rurociąg”, na który składają się ścieżki menedżerskie prowadzące do objęcia roli CEO w organizacji. Droga ta nie jest prosta, napotykamy spotykamy na niej 6 zakrętów –  przełomowych momentów, decydujących o przejściu na kolejny poziom przywództwa. Każdy z nich reprezentuje inny poziom złożoności, umiejętności wymaganych od menedżera, wartości; którymi powinien się kierować, uwzględnia także odpowiednią perspektywę czasową. Założeniem koncepcji i wyzwaniem z perspektywy organizacji jest zapewnienie, aby osoby zatrudnione na konkretnym stanowisku kierowniczym, pracowały w zgodzie z wymaganymi umiejętnościami i wartościami. Dla przykładu, pierwszy z sześciu zakrętów to przejście „Od zarządzania sobą do zarządzania innymi”. Streszczenie „The Leadership Pipeline. How to build the leadership-powered company” wraz z opisem poszczególnych rozdziałów znajdą Państwo w załączniku 1.

Koncepcja Lidership Pipeline nie tylko opisuje wspomniane zakręty i ścieżki menedżerskie, przede wszystkim może służyć jako narzędzie do diagnozy obecnych trudności w rozwoju efektywnych liderów. Jest dobrym wyznacznikiem do podjęcia konkretnych działań oraz identyfikacji innych ograniczeń, które sprawiają, że „rurociąg” potencjału jest na niektórych poziomach „niedrożny”.

Nie jest jednak tak, że firmy i ich liderzy muszą się mierzyć z tymi wyzwaniami na własną rękę. Przejście z jednego poziomu na kolejny można efektywnie wspierać dzięki zewnętrznym działaniom. Eksperci The Ken Blanchard Companies Inc. bazując na koncepcji Leadership Pipeline dokonali analizy, która pokazuje silne powiązania i możliwość projektowania oraz prowadzenia wspólnych procesów. Opracowanie na ten temat znajdą Państwo w załączniku 2. Obok każdej ze ścieżek w opisie koncepcji Leadership Pipeline znajdują się propozycje działań wraz z założeniami i celami, czasem trwania procesu (szkolenia) oraz odniesieniem do konkretnego rozdziału książki. Opisane są także kluczowe umiejętności i sposoby ich rozwijania. Zestawienie procesów zaproponowanych przez ekspertów Blancharda w ramach omawianej koncepcji nosi nazwę Leadership Continuum.

Zapraszamy Państwa do lektury książki oraz do zapoznania się propozycją działań rozwojowych w myśl koncepcji Leadership Pipline według ekspertów The Ken Blanchard Companies Inc.

Ram Charan to konsultant i doradca biznesowy, autor bestsellera „Realizacja”.

Stephen Drotter jest prezesem Drotter Human Resources, jednym z pierwszych twórców procesów rozwojowych i sukcesji w General Electric.

James Noel pracuje jako executive coach z takimi firmami jak Phillip Morris Companies, Citibank, General Electric.

House of Skills jest wyłącznym przedstawicielem The Ken Blanchard Companies na polskim rynku.

 

Skontaktuj się z nami,
jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych ofertach,
jakie mamy dla Ciebie.