fbpx

Sir Ken Robinson na ASTD 2013

Zapraszamy Państwa do lektury tekstu autorstwa Marka Hyli – Dyrektora Zarządzającego naszej siostrzanej marki e-learning.pl na temat wystąpienia Sir Ken’a Robinson’a, które Marek miał okazję obserwować podczas tegorocznej konferencji ASTD.

 

Sir Ken Robinson na ASTD 2013 (Dallas 19-22.05.2013)

Konferencja ASTD to największa na świecie, odbywająca się co roku impreza skupiająca profesjonalistów HR. Tegoroczna odbyła się na przełomie drugiej i trzeciej dekady maja w Dallas w Teksasie. Wzięło w niej udział ponad 8.000 osób z ponad 70 krajów, w tym również i grupa uczestników z Polski.

ASTD to zarówno impreza ekspozycyjno-targowa (duże expo – ok. 300 wystawców), jak i seminaryjna (ponad 300 sesji równoległych oraz 3 keynote speech’e) oraz szkoleniowa (sesje certyfikacyjne na dwa dni przed konferencją). Podczas 3 i pół dnia imprezy w zasadzie nie ma momentu, w którym nie chce się być w minimum 3 miejscach na raz. W tym roku miałem okazję odwiedzić ASTD Conference, szukając na niej rozwoju, inspiracji oraz szans biznesowych.

Niewątpliwie największą gwiazdą imprezy był Sir Ken Robinson. Przyszły na niego tłumy, które zapełniły salę wielkości dwóch boisk do piłki nożnej. Potem, te same tłumy wykupiły cały nakład wszystkich książek Robinsona, jakie były dostępne w ASTD Bookstore.

Co sprawia, że Sir Kena tak dobrze się słucha? Oprócz tego, że ma ciekawe z merytorycznego punktu widzenia przemyślenia, którymi chętnie się dzieli – mówi w sposób inspirujący, skłaniający do myślenia oraz… zabawny.

Wystąpienie Robinsona odnosiło się głównie do talentów, pasji, zaangażowania i szczęścia. Meandrując wokół tych tematów nawiązywało do wielu innych zagadnień – od systemów edukacyjnych i warunków pracy, do psychicznych uwarunkowań człowieka jako istoty. Było z jednej strony pełne truizmów („jeśli kochasz to co robisz – robisz to z pasją”), których konsekwencją mógł być moment refleksji jak i ciekawych metafor („talenty i pasje to zasoby naturalne – trzeba umieć się nie tylko do nich dokopać, ale też dobrze eksploatować”).

Według Robinsona „bycie w czymś dobrym nie jest powodem, aby spędzić życie na robieniu tego.” (Being good at sth is not a good reason to do this for the entire life.) Trzeba w życiu robić to, co się kocha. Podał ciekawe przykłady ludzi, którzy przestali robić coś w czym są dobrzy (ale nie mieli do tego serca), a zaczęli robić to co kochają… Robinson twierdzi, że dalej zajdzie się mając wysoką motywację (pasję) i średni talent, niż mając duży talent i średnią motywację (pasję). Wskazał również na powiązania kryzysu współczesnego świata (nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale przede wszystkim w wymiarze ludzkim – depresja, brak poczucia wartości, brak poczucia szczęścia, etc.) jako pochodną braku umiejętności i dążności do wykorzystania swoich pasji i talentów.

Jeśli chcecie poczuć klimat wystąpienia, to tutaj i tutaj znajdziecie dwa materiały opublikowane na TED. Oba bardzo ciekawe – jedno w formie zwizualizowanej przez RSAnimate, a drugie w postaci tradycyjnej. Naprawdę warto – nie da się lepiej opisać tego, co Robinson ma do powiedzenia.

Skontaktuj się z nami,
jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych ofertach,
jakie mamy dla Ciebie.