fbpx

Experiential learning, czyli uczenie przez doświadczenie

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do lektury tekstu „Experiential learning, czyli uczenie przez doświadczanie”, autorstwa Łady Drozdy. Artykuł został opublikowany w serwisie Kariera.forbes.pl, a jego fragment znajdą Państwo na blogu House of Skills.

Ludzie nie lubią być nauczani. Wolą uczyć się sami – poprzez doświadczanie, odkrywanie czy ryzykowanie. Dlatego experiential learning uchodzi za jedną z najefektywniejszych metod zdobywania umiejętności.

Specjaliści od experiential learningu tłumacząc jego istotę, nawiązują do tzw. cyklu Davida Kolba, który w 1984 roku przedstawił koncepcję cyklu uczenia się. Zgodnie z nią, opanowując dowolną rzecz, przechodzimy przez cztery fazy: eksperymentowania (aktywnie ćwiczymy, próbujemy); dzielenia się obserwacjami, refleksjami (odtwarzamy „co się wydarzyło”, analizujemy); poszerzania i pogłębiania wiedzy (uzupełnienie teorią wspomagającą dane doświadczenie) oraz pragmatycznego przeniesienia owego doświadczenia na własną, codzienną praktykę. Każda osoba może zacząć uczenie się od dowolnego etapu cyklu, ale aby przemiana zaszła, trzeba przejść przez jej wszystkie fazy.

Pozostałą część artykuły można przeczytać na stronie Kariera.forbes.pl.

Skontaktuj się z nami,
jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych ofertach,
jakie mamy dla Ciebie.