fbpx

Stereotape – nowy spektakl interaktywny w ofercie House of Skills

22 marca odbyła się premiera nowego spektaklu interaktywnego „Stereotape”. Spektakl jest częścią programu rozwojowego House of Skills, poszerzającego wiedzę i umiejętności w zakresie różnorodności  i integracji.

W House of Skills od 2017 roku oferujemy spektakl interaktywny jako element procesów rozwojowych. Zrealizowaliśmy ponad 150 spektakli, w których wzięło udział ponad 2000 osób. W spektaklu występują aktorzy i aktorki oraz joker/ka – osoba facylitująca proces, łącząca publiczność i aktorów/ki. W role aktorów wcielają się trenerzy/ konsultantki House of Skills – dzięki temu nasze spektakle mają walor edukacyjny. Jokerem jest trenerka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z grupami, odpowiedzialna za spójność wniosków ze spektaklu z celem procesu rozwojowego.

Spektakl interaktywny „Stereotape” wychodzi poza samo fantazjowanie na temat tego, „co by było gdyby”. Stwarza przestrzeń do aktywnego działania i zmieniania świata bohaterów i bohaterek spektaklu na świat włączający i uznający różnorodność. Każda z osób uczestniczących w spektaklu może zmienić losy bohaterek i bohaterów, wcielając się w ich role. Osoba interweniująca wskazuje tę scenę w spektaklu, w której zachowałaby się inaczej lub tworzy własną sytuację. Odgrywa wybraną rolę w scenie, zastępując bohatera lub bohaterkę i wpływa na bieg wydarzeń zgodnie z obraną strategią.

Tło spektaklu

W nowym spektaklu pt.„Stereotape” występuje pięcioro bohaterów i bohaterek, których łączą zależności służbowe. Pracują w organizacji o nazwie Stereotape. Firma przechodzi przez zmianę produktową i kulturową.

Scenariusz spektaklu pokazuje, jakie konsekwencje pojawiają się na poziomie firmy i każdej osoby pracującej organizacji, gdy atmosfera w niej nasiąknięta jest zwrotami i działaniami powodującymi wykluczenie. Spektakl obnaża mechanizmy i przejawy mikroagresji i mikrouprzedzeń, które w firmie okazują się szkodliwą normą. Dopóki ktoś tych norm nie podważy i tym samym wpłynie na zmianę sytuacji osób doświadczających dyskryminacji i firmy

Spektakl interaktywny – jak to działa?

Spektakl to bezpieczny sposób na zrozumienie mechanizmów dotyczących dyskryminacji oraz zadziałanie w imieniu tych, którym głos został odebrany. Wzmacnia świadomość siebie, swoich emocji w obliczu mikronierówności i mikroagresji oraz wpływu własnych zachowań na otoczenie.Udział w spektaklu zwiększa odwagę i elastyczność w reagowaniu na przejawy dyskryminacji w sposób służący osobom doświadczającym dyskryminacji, jednocześnie konstruktywny wobec osoby dyskryminującej. Działamy zgodnie z myślą, że emocje i doświadczenia przeżyte w „sztucznej” sytuacji zostają zapamiętane i mogą być przeniesione do realnego życia. 

Formuła doświadczenia zachęca do rozmów i refleksji na temat tego, co się wydarzyło, które interwencje widzo-aktorów i aktorek miały największy wpływ na zmianę, jakie reakcje i emocje wywołały. W bezpiecznym środowisku, bez konsekwencji biznesowych, spektakl tworzy przestrzeń do refleksji, o co warto zadbać i co zmienić, aby organizacja wspierała a nie odrzucała; włączała a nie wykluczała.

Kim są jego bohaterowie? Na czym polegają interwencje i co daje uczestnikom programu udział w spektaklu? Zapraszamy do wysłuchania autorów scenariusza oraz zapoznania się z fragmentami spektaklu:

Więcej o założeniach spektaklu>>

Jeśli chcą Państwo poznać szczegóły oferty z obszaru zarządzania różnorodnością, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu, pisząc na adres office@houseofskills.pl.

 

Skontaktuj się z nami,
jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych ofertach,
jakie mamy dla Ciebie.